XLSEMI XL7005A
| Manufacturer | XLSEMIAsian Brands |
| MPN | XL7005A |
| LCSC Part # | C50848 |
| Packaging | SOIC-8-EP |
| Customer # | |
| Key Attributes | 0.4A 150KHz 80V Buck DC-DC Converter |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Management (PMIC)/Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | XLSEMI | |
| Packaging | SOIC-8-EP | |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃@(TJ) | |
| Frequency - Switching | 150kHz | |
| Function | Step-down type | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Features | Overcurrent Protection | |
| Output Type | Adjustable | |
| Topology | Buck | |
| Switch tube (built-in/external) | Built-in | |
| Output Voltage | 1.25V~20V | |
| Output Current | 400mA | |
| Voltage - Supply | 5V~80V | |
| Quiescent Current | 2.5mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 4000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The XL7005A is a 150KHz fixed frequency PWM buck (step-down) DC/DC converter, capable of driving a 0.4A load with high efficiency, low ripple and excellent line and load regulation. Requiring a minimum number of external components, the regulator is simple to use and include internal frequency compensation and a fixed-frequency oscillator. The PWM control circuit is able to adjust the duty ratio linearly from 0 to 100% . An enable function, an over current protection function is built inside. When output short protection function happens, the operation frequency will be reduced from 150KHz to 45KHz. An internal compensation block is built in to minimize external component count.
Features
AI Translation
- Wide 5V to 80V Operation Voltage
- Output Adjustable from 1.25V to 20V
- Maximum Duty Cycle 100%
- Minimum Drop Out 1V
- Fixed 150KHz Switching Frequency
- Maximum 0.4A Output Current
- Recommend output power less than 5W
- Internal Optimize HV Power Transistor
- High efficiency up to 85%
- Excellent line and load regulation
- TTL shutdown capability
- Built in thermal shutdown function
- Built in output short Protection Function
- Built in current limit function
- SOP8-EP (Exposed PAD) package
Applications
AI Translation
- Ebike Controller Power Supply
- Telecom / Networking Equipment
In-Stock: 179,080
179,080 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.3172 | $ 1.59 |
| 50+ | $ 0.2535 | $ 12.68 |
| 150+ | $ 0.2225 | $ 33.38 |
| 500+ | $ 0.1947 | $ 97.35 |
| 2,500+ | $ 0.1654 | $ 413.50 |
| 4,000+ | $ 0.1608 | $ 643.20 |
Standard Packaging4000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |



