XKB Connection XKB5858-W-TP
| Manufacturer | XKB ConnectionAsian Brands |
| MPN | XKB5858-W-TP |
| LCSC Part # | C381091 |
| Packaging | SMD,5.8x5.8mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH PUSH 100mA 30V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Pushbutton Switches | |
| Manufacturer | XKB Connection | |
| Packaging | SMD,5.8x5.8mm | |
| Life | 10000 times | |
| With Lamp | Without | |
| Operating Temperature | -15℃~+55℃ | |
| Termination Style | SMD(SMT) Tab | |
| Self Lock / No Lock | Non-Latching | |
| Circuit | DPDT | |
| Actuator/Cap Color | White | |
| Mounting Type | Surface Mount,Vertical | |
| Actuator Style | Rectangular Button | |
| electric current | 100mA | |
| IP Rating | - | |
| Operating Force | 1.6N | |
| Voltage Rating | 30V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 3,215
3,215 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.2936 | $ 1.47 |
| 50+ | $ 0.234 | $ 11.70 |
| 150+ | $ 0.2084 | $ 31.26 |
| 500+ | $ 0.1766 | $ 88.30 |
| 2,000+ | $ 0.1624 | $ 324.80 |
| 5,000+ | $ 0.1538 | $ 769.00 |
Standard Packaging500/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



