BOOMELE(Boom Precision Elec) 2.54-2*20PPC104
| Manufacturer |
BOOMELE(Boom Precision Elec)
Asian Brands |
| MPN | 2.54-2*20PPC104 |
| LCSC Part # | C35165 |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN SOCKET 40POS 2.54mm DUAL ROW TH |
| Description | Female Header 40 Position 2.54mm Pitch Dual Row Through Hole |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | BOOMELE(Boom Precision Elec) | |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 37 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
2,870
2,870
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 1.0276 | $ 1.03 |
10+ | $ 0.8486 | $ 8.49 |
30+ | $ 0.7485 | $ 22.46 |
100+ | $ 0.6147 | $ 61.47 |
500+ | $ 0.5663 | $ 283.15 |
1,000+ | $ 0.5437 | $ 543.70 |
Standard Packaging 37/Full
Box | ||
Better price for more quantity?
$