EATON SR-5-1.25A-AP
| Manufacturer | |
| MPN | SR-5-1.25A-AP |
| LCSC Part # | C429738 |
| Packaging | Through Hole,P=5.1mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC/VDC TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Fuses | |
| Manufacturer | EATON | |
| Packaging | Through Hole,P=5.1mm | |
| Melting I2t | 13 | |
| Interrupt Rating | 35A@250VAC | |
| Type | Radial Lead Cartridge Fuse | |
| Current Rating | 1.25A | |
| Voltage Rating (DC) | 250V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Radial-leaded time-delay through-hole fuses, designed according to page 4 of IEC 60127-3. Internationally accepted for primary and secondary overcurrent protection. Can be directly mounted on the PCB or inserted into the BK/PCS holders. Feature high surge withstand capability and compatibility with lead-free and leaded reflow soldering and wave soldering.
Features
AI Translation
- Radial leaded time-delay thru-hole fuse
- Designed to IEC 60127-3, Sheet 4
- Internationally accepted for primary and secondary overcurrent protection
- Place directly into PCB or plug into BK/PCS holder
- High inrush withstand capability
- Compatible with leaded and lead-free reflow and wave solder
Applications
AI Translation
- Internationally recognized primary and secondary overcurrent protection
- Direct PCB mount or insertion into BK/PCS holders
In-Stock: 1
1 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.1264 | $ 0.13 |
| 10+ | $ 0.1012 | $ 1.01 |
| 30+ | $ 0.0885 | $ 2.66 |
| 100+ | $ 0.079 | $ 7.90 |
| 500+ | $ 0.0714 | $ 35.70 |
| 1,000+ | $ 0.0676 | $ 67.60 |
Standard Packaging1000/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |



