hengjiaxing HX4054A
| Manufacturer | hengjiaxingAsian Brands |
| MPN | HX4054A |
| LCSC Part # | C296277 |
| Packaging | SOT-23-5 |
| Customer # | |
| Key Attributes | 500mA lithium battery charger |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Management (PMIC)/Battery Management | |
| Manufacturer | hengjiaxing | |
| Packaging | SOT-23-5 | |
| Features | Constant current charging;Constant voltage charging;Trickle charging;Automatic recharge;Charge termination;Programmable charging current;Soft-start;Under-voltage lockout;Reverse current blocking | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Quiescent Current | 30uA | |
| 0V Battery Charge | Not supported | |
| Type of Battery | Lithium Battery | |
| Operating Voltage | 4V~6V | |
| The Chip Type | Charging IC | |
| Interface | - | |
| Balance Current | - | |
| Charge Current - Max | 500mA |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 50 |
| Multiple | 50 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
HX4054A is a single-cell lithium-ion battery constant-current/constant-voltage linear charger. Its simple external application circuit makes it ideal for portable device applications, compatible with both USB power supply and adapter power supply. An internal reverse-discharge protection circuit eliminates the need for an external isolation diode. Thermal feedback automatically adjusts the charging current to limit the die temperature under high-power operation or high ambient temperature conditions.
The HX4054A has a charge termination voltage of 4.2V, and the charging current can be set via an external resistor. When the charging current drops to 1/10 of the programmed value, the HX4054A automatically terminates the charging process.
When the input voltage is removed, the HX4054A automatically enters a low-current standby state, reducing the standby current to below 1µA. The HX4054A can also be placed in shutdown mode while input power is present, reducing the operating current to 30µA.
Features
- Lithium battery reverse polarity protection (when not charging)
- Maximum charge current: 500mA
- No MOSFET, sense resistor, or isolation diode required
- Intelligent thermal regulation for maximum charge rate
- Intelligent recharge function
- Precharge voltage: 4.2V±1%
- C/10 charge termination
- C/10 trickle charge current
- Standby current 30uA
- BAT ultra-low self-consumption 1uA
- 2.9V trickle charge threshold
- Separate charge and end-of-charge indicator control signals
- Package: SOT23-5
Applications
- Mobile phones, PDAs, MP3/MP4 players
- Bluetooth headsets, GPS charging docks
- Digital cameras, mini speakers, and other portable devices
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |



