RLT URA2405YMD-10WR3
| Manufacturer | RLTAsian Brands |
| MPN | URA2405YMD-10WR3 |
| LCSC Part # | C20598651 |
| Packaging | DIP,25.4x25.4mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | DC-DC modular power supply/1500V isolation |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/DC DC Converters | |
| Manufacturer | RLT | |
| Packaging | DIP,25.4x25.4mm | |
| Vin | 9V~36V | |
| Vout | ±5V | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Capacitive Load(Max) | 680uF | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Ripple | 50mVp-p | |
| Iout | 1A | |
| Height | 10.16mm | |
| Frequency - Switching | 300kHz | |
| Output Power | 10W | |
| Features | Short Circuit Protection;Over Current Protection | |
| Conversion Efficiency | 80% | |
| Length | 25.4mm | |
| Width | 25.4mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 10 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 8
8 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 6.7137 | $ 6.71 |
| 10+ | $ 5.7391 | $ 57.39 |
| 30+ | $ 5.1462 | $ 154.39 |
| 100+ | $ 4.6468 | $ 464.68 |
Standard Packaging10/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



