ruidakangDY RD20-110S12W
| Manufacturer | ruidakangDYAsian Brands |
| MPN | RD20-110S12W |
| LCSC Part # | C5375097 |
| Packaging | - |
| Customer # | |
| Key Attributes | DC DC CONVERTER 12V 20W |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Supplies - External/Internal (Off-Board)/AC DC Configurable Power Supply Modules | |
| Manufacturer | ruidakangDY | |
| Packaging | - | |
| Height | 11.8mm | |
| Switching Frequency | 260kHz | |
| Ripple Noise | 100mVp-p | |
| Function | Step-down type | |
| Quiescent Supply Current | 20mA | |
| Features | Over Current Protection | |
| Output Current(Max) | 1.67A | |
| Capacitive Load(Max) | 1000uF | |
| Type | - | |
| Conversion Efficiency | 87% | |
| Voltage - Supply | 40V~160V | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Output Voltage | 12V | |
| Operating Temperature Range | -40℃~+95℃ | |
| Length | 50.8mm | |
| Width | 25.4mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 50 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 44
44 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 10.6695 | $ 10.67 |
| 10+ | $ 10.5156 | $ 105.16 |
| 50+ | $ 10.2486 | $ 512.43 |
| 100+ | $ 10.0162 | $ 1001.62 |
Standard Packaging50/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



