FUXINSEMI B0540W
| Manufacturer | FUXINSEMIAsian Brands |
| MPN | B0540W |
| LCSC Part # | C7503114 |
| Packaging | SOD-123 |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIODE SCHOTTKY 40V SOD-123 |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Rectifiers/Single Diodes | |
| Manufacturer | FUXINSEMI | |
| Packaging | SOD-123 | |
| Operating Junction Temperature Range | -40℃~+125℃ | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Diode Configuration | Standalone | |
| Voltage - Forward(Vf@If) | 510mV@500mA | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 20uA@40V | |
| Non-Repetitive Peak Forward Surge Current | 5.5A | |
| Current - Rectified | 500mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 50 |
| Multiple | 50 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 3,300
3,300 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 50+ | $ 0.0155$ 0.0140 | $ 0.70 |
| 500+ | $ 0.0121$ 0.0109 | $ 5.45 |
| 3,000+ | $ 0.0102$ 0.0092 | $ 27.60 |
| 6,000+ | $ 0.0091$ 0.0082 | $ 49.20 |
| 24,000+ | $ 0.0081$ 0.0073 | $ 175.20 |
| 51,000+ | $ 0.0076$ 0.0069 | $ 351.90 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



