JSCJ B0540W
| Manufacturer | JSCJAsian Brands |
| MPN | B0540W |
| LCSC Part # | C8572 |
| Packaging | SOD-123 |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIODE SCHOTTKY 40V SOD-123 |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Rectifiers/Single Diodes | |
| Manufacturer | JSCJ | |
| Packaging | SOD-123 | |
| Diode Configuration | Standalone | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Voltage - Forward(Vf@If) | 510mV@500mA | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 20uA@40V | |
| Current - Rectified | 500mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 20 |
| Multiple | 20 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 14,600
14,600 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 20+ | $ 0.0336 | $ 0.67 |
| 200+ | $ 0.0262 | $ 5.24 |
| 600+ | $ 0.0221 | $ 13.26 |
| 3,000+ | $ 0.0197 | $ 59.10 |
| 9,000+ | $ 0.0176 | $ 158.40 |
| 21,000+ | $ 0.0164 | $ 344.40 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



