Slkor MBR0540W B4
| Manufacturer | SlkorAsian Brands |
| MPN | MBR0540W B4 |
| LCSC Part # | C2965566 |
| Packaging | SOD-123 |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIODE SCHOTTKY 40V SOD-123 |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Rectifiers/Single Diodes | |
| Manufacturer | Slkor | |
| Packaging | SOD-123 | |
| Operating Junction Temperature Range | -55℃~+125℃ | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Diode Configuration | Standalone | |
| Voltage - Forward(Vf@If) | 620mV@1A | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 20uA@40V | |
| Non-Repetitive Peak Forward Surge Current | 25A | |
| Current - Rectified | 500mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 20 |
| Multiple | 20 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 280
280 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 20+ | $ 0.0216 | $ 0.43 |
| 200+ | $ 0.0171 | $ 3.42 |
| 600+ | $ 0.0146 | $ 8.76 |
| 3,000+ | $ 0.0116 | $ 34.80 |
| 9,000+ | $ 0.0103 | $ 92.70 |
| 21,000+ | $ 0.0096 | $ 201.60 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



