DORABO DB128B-5.0-2*2P-GN-S
| Manufacturer | DORABOAsian Brands |
| MPN | DB128B-5.0-2*2P-GN-S |
| LCSC Part # | C500026 |
| Packaging | Through Hole,P=5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLK 4POS 5mm TH |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | DORABO | |
| Packaging | Through Hole,P=5mm | |
| Wire Gauge - mm2 | 2.5 | |
| Current Rating | 16A | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Number of Positions or Pins | 2x2P | |
| Voltage Rating (Max) | 300V | |
| Color | Green | |
| Number of Pins | 4P | |
| Wire Gauge - AWG | 12~22 | |
| Screw Specification | M2.5 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Number of PINs Per Row | 2 | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 107
107 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.4315$ 0.3841 | $ 0.38 |
| 10+ | $ 0.3425$ 0.3049 | $ 3.05 |
| 30+ | $ 0.3048$ 0.2713 | $ 8.14 |
| 100+ | $ 0.2384$ 0.2122 | $ 21.22 |
| 500+ | $ 0.2173$ 0.1934 | $ 96.70 |
| 1,000+ | $ 0.2052$ 0.1827 | $ 182.70 |
Standard Packaging100/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



