Yunxing EPF1KM101G16CTPVZC-L=3.5
| Manufacturer | YunxingAsian Brands |
| MPN | EPF1KM101G16CTPVZC-L=3.5 |
| LCSC Part # | C2940278 |
| Packaging | Through Hole,D10xL16mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 100uF ±20% 100V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | Yunxing | |
| Packaging | Through Hole,D10xL16mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 100V | |
| Capacitance | 100uF | |
| Lifetime | 8000hrs@105℃ | |
| Ripple Current | - | |
| Pin Spacing | - | |
| Operating Temperature | -40℃~+130℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | - | |
| Height - Seated (Max) | 16mm | |
| Diameter | 10mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 400 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1003 | $ 0.50 |
| 50+ | $ 0.0811 | $ 4.06 |
| 150+ | $ 0.0715 | $ 10.73 |
| 400+ | $ 0.0557 | $ 22.28 |
| 2,400+ | $ 0.0499 | $ 119.76 |
| 4,800+ | $ 0.047 | $ 225.60 |
Standard Packaging400/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



